کینو – آ

کینو – آ

کینو – آ گیاهی است که به خاطر دانه‌های خوراکی‌اش کاشته می‌شود.

نحوه ی طبخ دانه‌های آن مشابه برنج است.

کینوا پخته شامل ٧١/۶ در صد آب، ٢١/٣ درصد کربوهیدرات، ۴/۴ درصد پروتئین و ١/٩٢ درصد چربی است.

یک فنجان از آن که معادل ١٨۵ گرم است، ٢٢٢ کیلوکالری دارد.

٢١ درصد از کینوا پخته را کربوهیدرات تشکیل می دهد که ٨٣ درصد این کربوهیدرات نشاسته است و باقیمانده ی اعظم آن را فیبر تشکیل می دهد و مقدار بسیار کمی از آن حدود ۴ درصد آن را قندهایی نظیر مالتوز، گالاکتوز و ریبوز تشکیل می دهد. این ماده ی غذایی با شاخص گلایسمیک ۵٣ در دسته ی مواد غذایی با شاخص گلایسمی نسبتا پایین طبقه بندی می شود بدین معنی که بعد از مصرف، باعث افزایش ناگهانی قند خون نمی گردد بنابراین می تواند یک انتخاب خوب برای بیماران دیابتی باشد.

میزان مصرف کینو – آ در بیماران دیابتی مانند سایر کربوهیدرات ها باید زیر نظر متخصص تغذیه بررسی گردد.

کینو – آ

کینوا بامیزان فیبر حدود ٢/٨درصد، در مقایسه بابرنج قهوه ای که ١/٨درصد و ذرت که ٢/۴درصد آن فیبر است.

منبع خوبی از فیبر به شمار می آید.١٠ درصد وزن خشک کینوا پخته را فیبر تشکیل می دهد، ٨٠ تا ٩٠ درصد آن فیبرهای نامحلول نظیر سلولز است که مصرف این نوع از فیبر، در ارتباط با کاهش خطر بیماری دیابت است. مقداری از این فیبرهای نامحلول می توانند در دستگاه گوارش تخمیر شوند و باکتری های مفید دستگاه گوارش را تغذیه کنند بنابراین می توانند سلامت عمومی را ارتقا دهند. هم چنین کینوا حاوی مقداری نشاسته ی مقاوم هم هست که سبب تغذیه ی باکتری های مفید دستگاه گوارش می شود، تشکیل اسیدهای چرب کوتاه زنجیره را افزایش می دهد و در نهایت می تواند خطر ابتلا به بیماری ها را کم کند.

کینوا در مقایسه با غلاتی نظیر برنج و ذرت و جو مقدار پروتئین بالاتری دارد و به عنوان یک منبع پروتئین کامل به شمار می آید بدین معنی که اسیدهای آمینه ی ضروری بدن را تامین می نماید. به خصوص اسید آمینه ی لیزین را به مقدار فراوانی دارد که معمولا در منابع گیاهی کمی وجود دارد، هم چنین محتوای متیونین و هیستیدین بالایی دارد و مطرح می شود که کیفیت پروتئین آن با کازئین قابل مقایسه است.

کینوا فاقد گلوتن است.

کینو – آ

بنابراین برای افراد مبتلا به سلیاک و افرادیکه به گلوتن حساسیت دارند و باید از رژیم بدون گلوتن پیروی نمایند، انتخاب مناسبی است. این ماده ی غذایی مفید منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها و مینرال هاست و نسبت به سایر غلات مقادیر بیشتری از منگنز، آهن، منیزیم، فولات و روی را تامین می نماید. از آنجاییکه افراد مبتلا به دیابت نوع دو در استفاده ی موثر از انسولین کارایی کاملی ندارند، قند خونشان بالاست. دیده شده است مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده در ارتباط با خطر ابتلا به دیابت نوع دو و بیماری های قلبی می باشد، و مصرف دانه های کامل نظیر کینوا خطر ابتلا به این بیماری ها را کم می کند.

افزودن کینوا به رژیم غذایی به کاهش گلوکز خون، کاهش کلسترول و کاهش تری گلیسرید کمک می نماید.

کینوا به دلیل محتوای پروتئین و فیبربالا نسبت به برنج وذرت به عنوان یک ماده غذایی مناسب برای کاهش وزن به شمار می آید.

کینوا مانندسایرغلات؛ حاوی فیتات است که مصرف خارج از اعتدال آن میتواند سبب کاهش جذب مینرال هایی نظیر روی شود.

کینوا اگزالات فراوانی دارد ودر افرادیکه سابقه ی تشکیل سنگ های اگزالاتی دارند نباید بیش از حد مصرف شود.

ترجمه و گردآوری

فاطمه احمدیان

کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی

برای کسب اطلاعات بیشتر و بهره مندی از خدمات با ما تماس بگیرید

ارسال نظر جدید